ROCK YOUR LIFE

ROCK YOUR LIFE

Jak przeżyć bez mięsa – masz ochotę na trochę wegetarianizmu?

Wegetarianizm i weganizm stały się w obecnych czasach bardzo popularne, choć mam wrażenie, że powody dla których ludzie zmieniali swój jadłospis trochę się zmieniły. Wcześniej ludzie nie jedzący mięsa robili to głównie z uwagi na zwierzęta.

Teraz ten trend rozrósł się, przede wszystkim ze względu na dbanie o zdrowy styl życia, zauważalny wzrost poziomu energii i dbanie o nasza planetę.

Oczywiście, dobre traktowanie zwierząt to punkt tego nurtu, którego nie da się pominąć, ale którego większość z nas nie jest świadoma. Mało kogo interesuje, co ten kawałek mięsa lub ta kiełbasa przeszła zanim wylądowała na moim talerzu .

Wierzcie mi, gdybyście zobaczyli niektóre praktyki traktowania zwierząt mięso stanęłoby Wam w gardle.

W Holandii istnieje system oceny wyrobów mięsnych pod kątem traktowania zwierząt (od 1 do 3 gwiazdek), więc nawet jak już jesz mięso to możesz wybrać to lepsze. Poza tym są organizacje, które walczą ze złym traktowaniem zwierząt i robią „reklamy” firmom, które sprzedają „dziadowskie” produkty. Przykładem są bary czy supermarkety, które oferują klientom kurczaki, które podczas hodowli nie mają kompletnie miejsca, żeby się ruszyć i nigdy nie widzą światła dziennego. Brzmi przerażająco, prawda? Efekt tej hodowli – kurczaki po pewnym czasie nie mogą nawet chodzić, „robią” na siebie, chodzą po sobie a wszystko dlatego żebyśmy my mogli sobie w super cenie, w promocji kupić tanie mięso.

Powiem Wam, że ja nigdy nie powiedziałam sobie, że nie będę w ogóle jeść mięsa, ale od jakiś 7 lat 99,9 % mojej diety jest bezmięsna. Wyjątek robię zazwyczaj dla pierogów z mięsem i gulaszu mojego taty .

Wcześniej moja dieta była bardzo mięsna i warzywa pojawiały się w niej sporadycznie.

Dlaczego przestałam jeść mięso?

1. Bo uważam, że bez mięsa lepiej smakuje. Nie wiedziałam, że z warzyw można przygotować takie dobre rzeczy!!!

2. Bo lepiej się czuję. Pamiętam to uczucie ciężkości na żołądku po zjedzeniu mięsa… jedyne co Ci się chce to legnąć na kanapie;) O sporcie zapomnij, bo zwymiotujesz co zjadłeś, a do tego złapie Cię kolka. Poza tym totalny spadek formy po obiedzie. Jakieś 3 godziny wycięte z życiorysu. Biorąc pod uwagę fakt, że w Holandii pora obiadowa jest ok. 18:00, umierałabym cały wieczór na kanapie. A tak mam jeszcze energię, żeby zrobić coś pożytecznego, a także poćwiczyć.

3. Bo moja skóra jest w dużo lepszej kondycji. Tak, tak przetestowałam na sobie. Zawsze miałam problemy z trądzikiem i próbowałam różnych rzeczy, żeby się go pozbyć. Co najlepiej pomogło … dieta bez mięsa. Teraz nie mam kompletnie nic.

4. Bo nie podoba mi się sposób, w jaki traktowane są zwierzęta. Jak pisałam powyżej.

5. Bo jestem świadoma, jaki wpływ ma jedzenie mięsa na naszą planetę. Wiecie że gdyby każdy z nas przez jeden dzień w tygodniu nie jadł mięsa, oszczędziłoby to ilość wydzielanego dwutlenku węgla do atmosfery o równowartość 587 km przejechanych autem i 750 litrów wody. I teraz tak przeliczcie, co to by oznaczało, gdyby każdy z nas miał taki jednodniowy bezmięsny rytuał – całkiem duży wpływ, prawda?

Bez mięsa też może być ciekawie, kolorowo, smacznie i syto!!!

Tak, można tak komponować posiłki, żeby czuć się świetnie, lekko i zdrowo. A do tego nie chodzić głodnym – z doświadczenia wiem, że to jest najczęstsza obawa przed ograniczaniem mięsa w posiłkach.

A jeśli nie macie na razie ochoty wyeliminować mięsa, to może chociaż uda nam się namówić Was na to, żeby choć część dań spróbować zrobić w wersji bezmięsnej? Gwarantujemy Wam, że część tych posiłków jest tak pyszna, że wejdzie na stałe do Waszego jadłospisu !

A czy będzie na to lepszy moment niż nadchodząca wiosna???? I te stragany uginające od pojawiających się co chwile nowych sezonowych warzyw i owoców????

Jak to zrobić? O tym napiszemy w następnych postach, bądźcie czujni :))