Pięć najlepszych powodów, żeby spróbować dań wege

Nasze ostatnie posty wywołały lawinę reakcji, które można określić jednym zdaniem – chcecie więcej przepisów wegetariańskich !!!

Świetnie, popieramy!!! W żywieniu bardzo ważna jest różnorodność, a wprowadzenie do diety przepisów wege najczęściej oznacza próbowanie nowych produktów. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w których eliminujemy mięso, ale także takich, kiedy je ograniczamy lub po prostu mamy ochotę spróbować czegoś nowego. To też może dać Wam co najmniej kilka konkretnych korzyści zdrowotnych. Jeśli chcecie wiedzieć jakich, czytajcie dalej!!!

W tym wpisie nie będę się skupiać na globalnych korzyściach wynikających z rezygnacji lub ograniczenia spożycia mięsa. Są one na tyle ważne, że zasługują na osobny wpis. Powiem krótko – moim zdaniem w obecnych czasach to działanie jest koniecznością. Nie wchodząc w szczegóły – podczas wytwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego zużywane są znacznie większe ilości zasobów naturalnych w porównaniu z otrzymywaniem produktów pochodzenia roślinnego. Czy wiecie, że aktualnie produkcję mięsa określa się jako jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za globalne ocieplenie i degradację środowiska? Tak, tak, mocno upraszczając można powiedzieć, że to co pojawia się na waszych talerzach ma duży wpływ na zmiany środowiska!

Jeśli jednak to was nie przekonuje, to mam dla was kilka powodów, dla których zamiana schabowego na np. niesamowicie smaczne wegetariańskie kotlety z przepisu naszej Basi – może się okazać łatwiejsze, niż kiedykolwiek myśleliście ????

  1. Wprowadzenie diety wegetariańskiej sprzyja obniżeniu ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego, m.in. poprzez wprowadzenie do diety większej ilości produktów pełnoziarnistych, orzechów, warzyw i owoców, w tym warzyw strączkowych. Spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się natomiast obecnie ze zwiększonym ryzykiem występowania tych chorób, głównie ze względu na występujące w tych produktach nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol. Osoby, które stosują dietę roślinną, mają też zazwyczaj niższe ciśnienie krwi.
  2. Dieta wegetariańska może obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, co więcej u osób które już na nią chorują, dieta ta zazwyczaj ułatwia kontrolę glikemii.
  3. Obniżenie ryzyka wystąpienia otyłości – badania potwierdzają, że BMI (wskaźnik masy ciała) wśród osób rezygnujących z mięsa jest zazwyczaj niższy niż u osób stosujących tzw. dietę konwencjonalną. Dieta wegetariańska cechuje się dużą gęstością odżywczą i małą gęstością energetyczną!
  4. Regularne spożycie przetworzonego mięsa wielu badaczy wiąże ze zwiększonym ryzykiem występowania nowotworów złośliwych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, International Agency for Research on Cancer) w 2015 opublikowała raport będący podsumowaniem wyników ponad 800 badań przeprowadzonych przez ostatnie 20 lat, w którym zakwalifikowała przetworzone mięso do grupy czynników o udowodnionym rakotwórczym wpływie na organizm człowieka. Czerwone mięso zaliczono natomiast do grupy czynników prawdopodobnie rakotwórczych dla człowieka, zalecając ograniczenie jego spożycia.
  5. Jeśli szukacie diety obfitującej w składniki działające prozdrowotnie, to dieta wegetariańska będzie świetnym pomysłem. Znajdziecie w niej sporo substancji pozytywnie działających na nasze zdrowie – m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E, C i inne antyoksydanty, błonnik pokarmowy, sterole roślinne.

Czy dieta wegetariańska jest więc remedium na wszystkie choroby? Oczywiście, że nie.

Jak każdy inny sposób żywienia, ta dieta powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana. Dobrana tak, aby nie dopuścić do wystąpienia niedoborów pokarmowych, które mogą wywołać niekorzystny efekt dla naszego zdrowia. Podstawowe problemy, które mogą się pojawić przy – podkreślam – źle zbilansowanej diecie to nieodpowiednia podaż białka, niska biodostępność żelaza pochodzącego z produktów roślinnych, niedobór witaminy B12, wapnia, witaminy D, kwasów omega 3.

Moje doświadczenie natomiast potwierdza, że częściej na niedobory pokarmowe cierpią osoby, które stosują tzw. przetworzoną dietę zachodnią niż wegetarianie… Dieta wegetarian pomimo wykluczenia mięsa jest też często dużo bardziej różnorodna. Pod warunkiem oczywiście, że nie jest ona oparta na produktach wysoko przetworzonych. Jak zwykle, dla chcącego, nic trudnego ????

Zmiany najczęściej wymagają czasu, wiem o tym doskonale. Jeśli wykluczenie mięsa wydaje Wam się jakimś kosmosem, spróbujcie na początek tygodniowo zastąpić jeden, dwa posiłki mięsne daniami roślinnymi. Małe kroki też robią całkiem sporą różnicę. Może się to okazać nie takie trudne, jak myślicie ????

Proszę Was tylko o jedno – nie jedzmy tak, jakby nie miało być jutra! Jedzenie ma znaczenie, do tego chyba już nie trzeba przekonywać nikogo. To, co pojawia się na naszych talerzach, niesie za sobą konsekwencje. Idźcie więc w dobrą stronę????

Chętnie Wam w tym pomożemy – szykujemy dla Was sporo świetnych wege przepisów!!! Co najważniejsze, postaramy się, aby wszystkie składniki były do kupienia w sklepach, które są ogólnie dostępne. Bądźcie czujni !!!